עת המסיק הגיע.... PDF הדפסה דוא
נכתב ע"י Karin
 

בוקר יום שבת, את ובעלך יושבים בסלון, שותים קפה ומחפשים עוד כמה שמיכות כדי להתחמם. פתאום הילדים מתחילים לנדנד " אמא, משעמם!!! " , " אבא, נו בוא נצא לטייל.... ". בעלך מסתכל עליך, את מחזירה לו מבט ואתם מגיעים למסקנה משותפת שהילדים באמת צודקים. שזה שעונת החורף בפתח זה לא אומר שהטיול היחידי בשבתות הוא בין הערוצים בטלויזיה. אתם מתחילים להעלות אופציות לבילויים, ובכל דקה שעוברת אופציה חדשה נפסלת. אצל הסבתות כבר מיציתם, בסרטים כולם הייתם, ומסעדה זה כבר יותר מדיי מייגע בשביל הילדים. והנה, כך חולפת לה עוד שבת. בהרבה שינה, מחשב ושיעמום. עם הרגשה של תסכול מצד הילדים, והרגשה של פספוס מצידכם.

אבל בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. כדי ליידע אותכם בפעילות הכי מגניבה העונה, חגיגה גדולה לכל המשפחה. ולא, אנחנו לא מדברים על לקפוץ בין השלוליות כמו שהילד מציע. מסיק זיתים!!! החוויה שהכי תעדיפו החורף. קטיף הזיתים(המסיק) מתקיים רק פעם בשנה, מראשית הסתיו, חודשי אוקטובר-נובמבר ועד לינואר. תוכלו למצוא מקומות רבים בארץ, בעיקר בצפון הרחוק, שבהם תוכלו לטייל,להנות מהנוף הפסטורלי ולמלא לכם מיכלים שלמים בזיתים( עבור סכום זעום המשתנה בין האתרים השונים). קיימות מספר שיטות למסיק ידני: שימוש בסל, כאשר קוטפים את הזיתים אחד אחד, תנועות " חליבה " של העצים, או פריסת יריעות ( ניילון, בד,רשת או שק ) על הקרקע שמתחת לעץ.

 

Rolls Saturday

האווירה במסיק היא באמת מיוחדת, מעניקה הרבה יותר מסתם קטיף של מקור מזון. המסע הוא עם ערך מוסף. הזית קשור לאדמתנו, לסמלים הבלתי מעורערים של הארץ, למורשת שלנו כעם. עצי הזית מאריכים ימים יותר מרוב עצי הפרי האחרים. עץ הזית יכול לעיתים קרובות להגיע לגיל של מאות שנים, וכך גם הפעילות, מחברת בין הדורות ללא כל קושי, האב מלמד את ילדו הצעיר איך לקטוף את הפרי,איך להבחין בין זיתים בשלים ללא, מסביר לו איך אחרי כל זה מופק השמן הכלכך אהוב עליו והאמא כמובן לא מפסיקה לצלם.

 

לאחר כמה שעות של חבטות חזקות בזיתים, פעילות פיזית מרתקת, ובדיחות חדשות שהמצאתם, אתם חוזרים חזרה הביתה, עייפים ומרוצים, אך אתם לא לבד...יחד איתכם, בתוך המכונית, נמצאים הזיתים שלכם שקטפתם במו ידכם ממש. והם לא מעטים.

אך מה עושים כעת ?

הזית הוא פרי מר, ולא מתאים למאכל מיד לאחר המסיק. הגוון של הזית תלוי במידת הבשלות של הפרי- זיתים ירוקים הם זיתים לא בשלים ואילו השחורים הם הבשלים ביותר. לכן הזיתים עוברים לתהליך כבישה. תהליך כבישה ביתי אמנם ארוך, נמשך בערך חודשיים, אבל הוא פשוט מאד. כל מה שיש לעשות זה רק לקנות צנצנת זכוכית עם מכסה, לפזר מלח, שום,לימון, פלפל חריף, והרבה סבלנות. וכשטועמים, מתמכרים. מבינים עד כמה כל רגע היה שווה. מהעייפות של אחרי הקטיף ועד לזמן ההמתנה הממושך. בסופו של יום, יושבים כולם יחד, אוכלים זית אחר זית, בלי אפשרות להפסיק ומשאירים צנצנת זכוכית מלאה בחרצנים, עד העונג הבא…